Söndag 24 September 2017

Inriktning pedagogiskt arbete

Inriktning Pedagogiskt arbete ger dig grundläggande kunskaper om att arbeta i förskola, skola och fritidshem samt förståelse för människor som är i behov av särskilt stöd.

Du utvecklar din förmåga som ledare både inne och ute. Du läser två kurser specialpedagogik och kursen skapande verksamhet där vi bland annat jobbar med färg, musik och teater för barn. Kursen utomhuspedagogik finns som valbar kurs

Inriktning passar dig som har som mål att arbeta som barnskötare, personlig assistent, förskolärare, lärare eller liknande.

Publicerad: 2016-10-03 15.44

Kontakt

Barn- och Fritidprogrammet:

0651- 18432


Inger Markusson inger.markusson@ljusdal.

Bosse Diseborn bosse.diseborn@ljusdal.se

Leif Eriksson
leif.eriksson@ljusdal.se

Helena Aronsson helena.aronsson@ljusdal.se

Maxim Potechkin maxim.potechkin@ljusdal.se

Maria Cederbom Haglund maria.haglund@ljusdal.se

Slottegymnasiet, Verkstadsskolevägen 34, 827 34 Ljusdal  |  Tfn: 0651-184 00, Fax: 0651-185 02  |  E-post: slottegymnasiet@ljusdal.se |  Org nr: 212000-2320

LJUSDALS

Till Ljusdals kommuns officiella hemsida

KOMMUN