Måndag 24 Juli 2017

Inriktning fritid och hälsa

Inriktning Fritid och hälsa ger dig grundläggande kunskaper om människors fritid och om olika fritids- och friskvårdsverksamheter, förståelse för människor som är i behov av särskilt stöd samt om människors hälsa och hälsofrämjande arbete.

Under utbildningen lär du dig om friskvård, hälsa och personlig utveckling (må-bra-kunskap). Du utvecklar din förmåga som ledare och i ledarskap inom olika idrottsaktiviteter. Här läser du också kurser inom hälsa och äventyrspedagogik. Kursen utomhuspedagogik finns som valbar kurs.

Inriktning passar dig som har som mål att arbeta som skidlärare, personlig tränare, polis, idrottsledare eller liknande.



Publicerad: 2016-10-03 15.43

Kontakt

Barn- och Fritidprogrammet:

0651- 18432


Inger Markusson inger.markusson@ljusdal.

Bosse Diseborn bosse.diseborn@ljusdal.se

Leif Eriksson
leif.eriksson@ljusdal.se

Helena Aronsson helena.aronsson@ljusdal.se

Maxim Potechkin maxim.potechkin@ljusdal.se

Maria Cederbom Haglund maria.haglund@ljusdal.se


Slottegymnasiet, Verkstadsskolevägen 34, 827 34 Ljusdal  |  Tfn: 0651-184 00, Fax: 0651-185 02  |  E-post: slottegymnasiet@ljusdal.se |  Org nr: 212000-2320

LJUSDALS

Till Ljusdals kommuns officiella hemsida

KOMMUN