Måndag 24 Juli 2017
Till Startsida

Barn & Fritidsprogrammet

»Vi utbildar framtidens ledare.

På Barn- och fritidsprogrammet får du arbeta med din egen och andras utveckling.

Barn- och fritidsprogrammet är ett program för dig som vill jobba med barn, ungdomar och vuxna. Du får kunskap om människor i olika åldrar och med olika förutsättningar.

Du får en yrkesexamen och kan direkt börja jobba som barnskötare/elevassistent eller som aktivitetsledarare i olika verksamhetsområden inom fritids-och turism branschen. Hos oss får Du bl.a. möta och få egen förståelse för människor med olika behov och som befinner sig i olika livssituationer. Du får prova på vandring och andra friluftsaktiviteter liksom gruppstärkande övningar.

Efter tre år har du möjlighet att studera på yrkeshögskola och Du har också möjlighet att få högskolekompetens om du kompletterar med:
- Svenska 3
- Engelska 6

Det du läser teoretiskt på skolan får du omsätta under 18 veckors s.k. arbetsplatsförlagt lärande (APL). Du är då på förskola, skola, fritidsgård, badhus, skidbacke, träningslokal eller i turistnäringen.

Inför år två väljer du inriktning och yrkesutgång utifrån ditt eget intresse


Februari 2014

Mejl från en nöjd f.d. elev:

Tack alla lärare på BF, ni har gjort ett fantastiskt bra arbete som lärare. Jag kommer att komma ihåg tiden på BF enbart med värme och glädje en underbar tid. Där mitt inre fått växa ifatt mitt stora yttre.

Min väg i arbetslivet har nu börjat och jag har er att tacka för att jag tagit mig hit men jag är inte framme än varje dag blir man lite mer än vad man var dagen innan och man får ett par nya fräscha skor att vandra livets väg med.

Examen 2013


Publicerad: 2016-10-03 15.42

Kontakt

Barn- och Fritidprogrammet
Tel: 0651- 18432

Inger Markusson inger.markusson@ljusdal.

Bosse Diseborn bosse.diseborn@ljusdal.se

Leif Eriksson
leif.eriksson@ljusdal.se

Helena Aronsson helena.aronsson@ljusdal.se


Maxim Potechkin maxim.potechkin@ljusdal.se


Maria Cederbom Haglund maria.haglund@ljusdal.se


Slottegymnasiet, Verkstadsskolevägen 34, 827 34 Ljusdal  |  Tfn: 0651-184 00, Fax: 0651-185 02  |  E-post: slottegymnasiet@ljusdal.se |  Org nr: 212000-2320

LJUSDALS

Till Ljusdals kommuns officiella hemsida

KOMMUN